05 تیر 1398
RSS Yahoo Delicious
دوشنبه, 09 مهر 1397 ساعت 11:01

سه انجمن بدون نیاز به بورس مواد اولیه دریافت می‌کنند/آغاز اجرا بند ۸ دستور العمل تنظیم بازار پتروشیمی؟

به گزارش تعاون پلاست ؛ بر‌اساس نامه‌ای که به امضای پروین نباتی مدیرکل صنایع شیمیایی و سلولزی رسیده از دفتر توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی برای انعقاد قرارداد بلند‌مدت اعضای سه انجمن مرتبط با صنایع پلاستیک و پلیمر، لوله‌های پی‌وی‌سی‌ و پلی اتیلن با مجتمع‌های پتروشیمی درخواست همکاری شده است.

در هفته پایانی مردادماه وزیر صنعت در نامه‌ای به شاپور محمدی رئیس سازمان بورس اعلام کرده بود که با توجه به تصمیمات ستاد اقتصادی دولت در مورد آزادسازی سقف رقابت کالاهای پتروشیمی‌در بورس کالا، این محدودیت برداشته شود. هدف اصلی این تصمیم حذف لایه رانت بگیران از معاملات مواد اولیه پتروشیمی‌اعلام شد اما برخی از فعالان و تولید کنندان صنایع مرتبط از جمله پیمان فروهر دبیر انجمن آب‌های معدنی و آشامیدنی اعلام کردند با توجه به عدم حضور بیشتر تولیدکنندگان این صنایع در بورس کالا، تصمیم فوق تاثیری بر بهبود وضعیت و دسترسی آنها به مواد اولیه نخواهد داشت.

دبیر انجمن آب‌های معدنی و آشامیدنی  در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین با انتقاد از اجرایی نشدن بند ۸ ابلاغیه دستور العمل وزیر صنعت برای ساماندهی بازار مواد پتروشیمی  گفت: به نظر می‌رسد برنده اصلي اين تغييرات پتروشيمي خواهد بود و گویا و تنها اتفاقي كه در اين ميان نيفتاد اجراي ماده ٨ دستور العمل تنظيم بازار و تخصيص سهميه به توليدكننده نهايي بود كه به نوعي دستور صريح وزير محترم صمت بوده است.

در روزهای گذشته اما نامه ای منتشر شد که شاید به معنای اجرایی شدن ماده ۸ دستور العمل باشد. در این نامه مدیر کل صنایع شیمیایی و سلولزی در نامه‌ای به دفتر توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی‌خواستار انعقاد قرارداد بلند‌مدت دریافت مواد با اعضای سه انجمن پلیمری شده است. بر‌اساس نامه‌ای که به امضای پروین نباتی مدیرکل صنایع شیمیایی و سلولزی رسیده از دفتر توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی‌برای انعقاد قرارداد بلند‌مدت اعضای سه انجمن مرتبط با صنایع پلاستیک و پلیمر، لوله‌های پی‌وی‌سی‌ و پلی اتیلن با مجتمع‌های پتروشیمی‌درخواست همکاری شده است.

در این نامه آمده است: «به پیوست تصاویر نامه‌های شماره ۴۱۳/ ۹۷/ م مورخ ۲۷/ ۶/ ۹۷ انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران، شماره ۱۵۲/ ۹۷ مورخ ۲۶/ ۶/ ۹۷ انجمن تولید‌کنندگان لوله و اتصالات پی‌وی‌سی و شماره ۳۶۱/ ۹۷ مورخ ۲۴/ ۶/ ۹۷ انجمن تولید‌کنندگان لوله و اتصالات پلی‌اتیلن و ضمائم نامه‌های مذکور درخصوص معرفی واحدهای مصرف‌کننده مواد پتروشیمی‌تحت پوشش انجمن‌های فوق جهت انعقاد قرارداد بلند‌مدت با مجتمع‌های پتروشیمی‌ارسال می‌گردد. خواهشمند است دستور فرمایید درخصوص موضوع یاد شده بررسی و اقدام لازم را معمول نمایند.»

رونوشت این نامه نیز به معاون امور صنایع، انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر، انجمن تولید‌کنندگان لوله و اتصالات پی‌وی‌سی و انجمن تولید‌کنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن ارسال شده است.

شاید انتشار این نامه به معنای خرید مستقیم مواد پلیمری و پی وی سی از سوی صنایع پایین‌دست از مجتمع‌های بالادستی پتروشیمی‌بدون نیاز به بورس کالا باشد. باید منتظر ماند و دید که آیا این تفسیر از نامه درست است یا خیر.