چاپ کردن این صفحه
چهارشنبه, 04 مهر 1397 ساعت 21:05

وزیر نفت در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست / خواب آمریکا برای نفت ایران تعبیر نمی شود

به گزارش تعاون پلاست ؛  دهمین جلسه کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک (JMMC) عصر یکشنبه با حضور نمایندگانی از 24 کشور از جمله ایران در الجزیره پایتخت الجزایر برگزار شد و برخلاف گمانه زنی هایی که درباره موافقت برخی اعضای اوپک با افزایش فوری تولید نفت مطرح می شد، در نهایت با مقاومت ایران، این طرح به نتیجه نرسید. از همین رو، دوازدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست، مجال و فرصتی بود تا بیژن زنگنه وزیر نفت در جمع خبرنگاران به بیان دیدگاه خود درباره نشست اخیر اوپک و بازار جهانی نفت و تحریم های آمریکا بپردازد و از عدم تعبیر خواب آشفته آمریکا برای نفت ایران سخن بگوید.
بیژن زنگنه دیروز در حاشیه گشایش رسمی دوازدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران درباره نشست کمیته نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک (JMMC) در الجزایر، بار دیگر بر پایبندی به سهمیه ها تاکید کرد و پیام نشست اخیر اوپک به آمریکا را استقلال این سازمان برشمرد. او درباره تحریم های آمریکا علیه صادرات نفت ایران نیز گفت که به غیر از کره جنوبی هیچ کشوری واردات نفت از ایران را به صفر نرسانده است.
وزیر نفت همچنین از موافقت سران قوا با عرضه نفت در بورس خبر داد و در عین حال، احتمال احیای کارت سوخت را رد نکرد.
زنگنه در پاسخ به این پرسش که آیا حذف نفت ایران برای کوتاه مدت امکان پذیر است، گفت: حذف نفت ایران در میان مدت امکان پذیر نیست، اما در کوتاه مدت آمریکایی ها مسائلی در ذهن شان هست تا اگر شده حتی برای یک ماه به صورت نمادین صادرات نفت ایران را به صفر برسانند، اما این خواب هیچ گاه تعبیر نمی شود.
به گزارش شانا، وزیر نفت درباره این که افزایش نیافتن تولید اعضای اوپک و غیراوپک در نشست الجزایر چه پیامی برای آمریکا دارد، ادامه داد: اوپک، سازمانی مستقل است و شاخه ای از وزارت انرژی آمریکا نیست و دیروز هم گفتم صحبت ترامپ که گفته ما امنیت برخی کشورهای منطقه خلیج فارس را تامین می کنیم و بقای عمر آنها بستگی به حمایت و تلاش ما (آمریکا) دارد، بزرگ ترین توهین به ملت ها و کشورهای دوست آمریکا در منطقه است و امیدوارم که در اقدام های شان نشان دهند که چقدر مستقل هستند.
وی درباره این که نشست الجزایر چه دستاوردی داشته است، گفت: آنچه در الجزایر حاصل شد این بود که هیچ کشوری پاسخ مثبتی به صحبت های آقای ترامپ نشان نداد و تقریبا اوپک و حتی کشورهای غیرعضو اوپک هم اعلام کردند اکنون نیازی به افزایش تولید نیست و این را اگر نگوییم شکست سخت؛ به طور حتم هیچ دستاوردی برای آقای ترامپ نداشته است.
زنگنه درباره این که آیا به جز کره جنوبی، کشور دیگری واردات نفت از ایران را قطع کرده است، افزود: برخی کشورها خرید نفت از ایران را کاهش داده اند، اما هیچ کشوری خرید نفت خود از ایران را متوقف نکرده و تنها کره جنوبی است که برای سه ماه پیاپی از ایران نفت نخریده است.
احتمال احیای کارت سوخت
وزیر نفت درباره عرضه نفت خام در بورس نیز گفت: سران سه قوه با عرضه نفت خام در بورس موافق هستند، همچنین هیات دولت در حال بررسی فرآیندهای اجرایی آن است. به دلیل حساسیت های این موضوع اعلام شد که عرضه نفت در بورس ٢٠درصد ریالی و ٨٠درصد ارزی به طور آزمایشی و محدود در بورس عرضه شود و پس از ارزیابی نتایج، تصمیم بعدی گرفته می شود.
وی درباره عرضه خرده محموله ها در بورس هم اظهار کرد: عرضه خرده محموله ها مشخص است و تا حدود 40 هزار بشکه می توانیم عرضه کنیم. شرکت های پتروشیمی برای عرضه محصولات خود در بورس ابلاغیه دریافت می کنند که قیمت آنها هم مشخص است؛ به تازگی هم امکاناتی فراهم شده است که رقابت بهتری بین آنها باشد.
زنگنه با بیان اینکه در یک تا دو ماه اخیر بورس تقریبا عرصه فعالیت تعدادی دلال بوده و کالا و مواد اولیه به دست تولیدکننده واقعی نمی رسید، افزود: پارسال ٢٥٠ هزار تن مواد اولیه در بورس عرضه کردیم و بازار هم تعادل داشت. امسال هم همان مقدار عرضه کردیم، اما بالای یک میلیون تن تقاضا برای آن وجود داشت که نشان دهنده تقاضای رانتی است که به منظور تولید نبوده و سامانه هم نمی تواند آن را شناسایی کند.
وزیر نفت با تاکید بر اینکه قرار شد از نظر قیمتی دیگر سقفی برای رقابت در بورس نباشد تا فعالیت ها عادلانه تر انجام شود و در این صورت فکر می کنم قیمت نهایی برای مصرف کننده پایین بیاید، افزود: همچنین قرار است قیمت خوراک واحدهای پتروشیمی متناسب با تغییراتی که در نرخ ارز حاصل شده، مقداری تغییر کند.
زنگنه در پاسخ به پرسشی مبنی بر احیای کارت سوخت برای کنترل قاچاق آن از کشور هم گفت: احتمال دارد کارت سوخت برای کنترل قاچاق، دوباره احیا شود.
ترامپ؛ مسئول افزایش قیمت نفت
وزیر نفت در بخش پایانی سخنانش، ترامپ را مسئول افزایش قیمت نفت دانست و توئیت های او را بزرگ ترین توهین به کشورهای منطقه دانست و ادامه داد: قیمت نفت ، تابع بازار است و هم اکنون نمودار قیمت به سمت بالاست. البته دلیل افزایش قیمت نفت به دلیل فشارهای آمریکاست و ترامپ مسئول آن است و ما (اوپک) هیچ وقت به دنبال افزایش قیمت در بلندمدت نبودیم.
زنگنه درباره صادرات نفت هم گفت: ما در یک جنگ اقتصادی سرد و خشن از سوی آمریکا هستیم و تلاش مان این است تولید و صادرات نفت ایران کم نشود.
وی در پاسخ به این که آیا شرکت های خارجی هم می توانند از بورس، نفت خام خریداری کنند، اضافه کرد: در بورس هیچ محدودیتی نداریم، باید 10درصد را اول و پیش از برداشت نیز حتما 20درصد ریالی را پرداخت کنند، 80درصد ارزی هم همان طور که پیش تر گفتم باید ارزیابی شود.
وزیر نفت، وضع صنعت پتروشیمی را رو به رشد عنوان کرد و با بیان این که تولید محصولات پتروشیمی نسبت به پارسال 7تا 8درصد رشد داشته است، تصریح کرد: امسال اتان بیشتری در اختیار مجتمع های پتروشیمی قرار می گیرد و تلاش مان این است با وجود مشکلات، صادرات را افزایش دهیم.