05 تیر 1398
RSS Yahoo Delicious
شنبه, 31 شهریور 1397 ساعت 12:51

قیمت‌های پلی‌پروپیلن رافیا داخلی در ترکیه به کمترین میزان خود در 9 ماه اخیر رسیدند

به گزارش تعاون پلاست ؛ فایبر ایرانی 10 تا 20 دلار در هر تن کاهش یافت و به 1280 دلار در هر تن (CPT، نقدی) رسید

در ترکیه، ازآنجایی‌که تمرکز معامله‌کنندگان بر روی جلسه روز پنج‌شنبه بانک مرکزی که منجر به افزایش نرخ بهره و کاهش ارزش دلار در برابر لیر شد، منحرف شده بود، فعالیت‌های تجاری اندک بود. نگرانی معامله‌کنندگان مواد اولیه نبود، بلکه مسائل مالیشان بود.

 در بازار وارداتی، ازآنجایی‌که نگرانی‌های اقتصادی سرهای خود باقی ماندند، قیمت‌های به آخرین میزان خود در اوت بازگشتند. قیمت رافیا سعودی 10 دلار در هر تن کاهش یافت و به 1240 تا 1270 دلار در هر تن (CIF ترکیه، 6/5 درصد مالیات، نقدی) رسید، و معامله‌کنندگان از انعقاد قرارداد در بازه پایینی خبر دادند. قیمت‌های فایبر سعودی در بازه بالایی 20 دلار در هر تن کاهش یافتند و به 1270 تا 1280 دلار در هر تن (با شرایط یکسان) رسیدند.

فایبر ایرانی 10 تا 20 دلار در هر تن کاهش یافت و به 1280 دلار در هر تن (CPT، نقدی) رسید و معامله‌کنندگان گفتند: «نرخ حمل از ایران با توجه به سقوط نرخ ارز این کشور، کاهش یافت.» در این میان، یکی از تاجران گزارش داد که با توجه به تشدید قوانین ارز خارجی برای صادرات پتروشیمی در ایران، با دیرکرد محموله مواجه شده است.

دراین‌بین، فایبر اروپای جنوبی باقیمت 1140 تا 1150 یورو در هر تن (CIF، نقدی) معامله شد.

جریان نقدی اندک، کمبود وام‌های بانکی و همچنین تلاش‌ها برای تسویه کردن پول محموله‌ها از عواملی بود که منجر به انعطاف فروشندگان و عقب‌نشینی از تلاش‌های صعودی اولیه و تمایل به تغییر قیمت‌ها شد. یکی از تولیدکنندگان فرش گفت: «اگرچه، بازار فایبر در این دوره باید فعال‌تر باشد، مصرف نسبت به سال‌های گذشته کاهش‌یافته است.»

در بازار داخلی، میزان کلی قیمت‌های رافیا با 10 دلار کاهش در بازه پایینی در رقم 1540 تا 1620 دلار در هر تن (ex-warehouse، نقدی، مالیات بر ارزش‌افزوده) قرار گرفت. طبق داده‌های شاخص قیمت chemOrbis، قیمت‌های رافیا داخلی به کمترین میزان خود از اواسط دسامبر 2017 رسیدند.

احتمال می‌رود در هفته‌های آتی قیمت‌های پلی‌پروپیلن در میزان‌های کنونی خود باقی بماندند. چندین معامله‌کننده بر این باورند که در کوتاه‌مدت به‌جز کاهش میزان ذخایر انبارها، هیچ عامل افزایشی دیگر موجود نیست. افزایش هزینه‌های تجدید تدارکات در کنار تقاضای نامناسب، تاجران را از خریدهای جدید بازداشت. علاوه بر این، این حقیقت که خریداران میزان ذخایر خود را کاهش می‌دهند، درنهایت منجر به محدودیت عرضه می‌شود. از سوی دیگر، خریداران بر این باورند که مشکلات باز کردن ال سی در بانک به اعمال فشار بر تجارت پلی‌پروپیلن ادامه خواهد داد.